Dzień Godności Osób z Niepełnosprawnością Intelektualną w Ostromicach

Dnia 24.05.2023 wszystkie placówki wolińskiego koła PSONI spotkały się na pikniku integracyjnym w ramach obchodów Dnia Godności Osób z Niepełnosprawnością Intelektualną w Ostromicach połączony z jubileuszem 60-lecia PSONI w Polsce.

Każdego roku „Dzień Godności” jest to niezwykłe wydarzenie, które zrzesza i integruje osoby z niepełnosprawnościami, ich rodziców oraz osoby pracujące w stowarzyszeniu. Głównym celem święta jest walka z dyskryminacją i nietolerancją. Chcemy pokazać, że każdy człowiek niezależnie od swojej niepełnosprawności- ma swoje pasje, cele, chce uczestniczyć w życiu społeczno-kulturowym, zawierać nowe znajomości i wspólnie cieszyć się z każdego dnia. „Dzień Godności” to wydarzenie, podczas którego przełamujemy bariery, łączymy się, poznajemy się i wspólnie bawimy. PSONI Koło w Wolinie rozpoczęło obchody Dnia Godności 12 maja tzw. Białym Marszem, który miał miejsce na ulicach Wolina. Był to symboliczny marsz, który miał przekazać i przypomnieć całemu światu- począwszy od lokalnej społeczności, że każdy człowiek niepełnosprawny posiada GODNOŚĆ…a co za tym idzie…ma prawo do szacunku, akceptacji i zrozumienia. Ważnym aspektem tego marszu było odsłonięcie symbolicznej „Ławeczki godności”, która stanęła na błoniach Wolińskich. Kolejnym punktem obchodów Dnia Godności był wyjazd delegacji naszych uczestników do Warszawy, aby uczestniczyć w pikniku jubileuszowym „ O niezależne życie” z okazji obchodów 60-lecia istnienia PSONI, gdzie zebrali się reprezentanci PSONI z całej Polski. Uczestnicy wszystkich placówek PSONI koło w Wolinie czyli OREW Ostromice i Przybiernów, WTZ w Wolinie, ŚDS w Przybiernowie i Międzyzdrojach oraz Klubu Seniora w Międzyzdrojach mieli możliwość wspólnego świętowania. Podczas spotkania przygotowanych było kilka atrakcji i zadań w formie kreatywnych zabaw, gdzie przyłączali się zarówno dzieci, młodzież, jak i dorośli uczestnicy.. Mieliśmy okazję doświadczać nowych umiejętności w Sensorycznej Krainie, a DJ Łukasz- zapewnił nam niesamowitą moc atrakcji w tańcu i śpiewie a wszystkiemu towarzyszył poczęstunek.

Niewątpliwie duże zainteresowanie wzbudził samochód „milicyjny”, gdzie młodsze pokolenie może teraz oglądać tylko na fotografiach…:)Na zakończenie wszyscy uczestnicy wolińskiego stowarzyszenia otrzymali pamiątkowe upominki w postaci poduszek i dyplomu. Spotkanie mogło odbyć się dzięki dofinansowaniu ze środków PFRON poprzez Powiatowe Centrum pomocy Rodzinie w Kamieniu Pomorskim.

Skip to content