Projekt „Samodzielność szansą na niezależne życie”

W dniu 31 marca 2025 r. Polskie Stowarzyszenie na rzecz Osób z Niepełnosprawnością Intelektualną koło w Wolinie podpisało umowę z Państwowym Funduszem Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych na realizację projektu „Samodzielność szansą na niezależne życie” w ramach zadania pn. Prowadzenie rehabilitacji osób niepełnosprawnych w różnych typach placówek.

Projekt otrzymał dofinansowanie na realizację zadania w terminie od 1 kwietnia 2025 r. do 31 marca 2028 r. w wysokości 432 431, 21 złotych, całkowity koszt realizacji projektu wynosi 437 031,29 złotych.

Finansowanie w pierwszym roku realizacji projektu od 01.04.2025 r. do 31.03.2026 r.:

Całkowity koszt realizacji projektu:         140 778,64 zł

Dofinansowanie PFRON:                            139 278,64 zł

Wsparciem objętych zostało 16 beneficjentów. Beneficjentami projektu są osoby objęte wsparciem w Ośrodku Rehabilitacyjno – Edukacyjno – Wychowawczym w Przybiernowie z terenu powiatu goleniowskiego.

Podczas rekrutacji do projektu kierowano się zasadą równości i jedności bez względu na płeć, status społeczny czy możliwości finansowe. Do projektu rekrutowano osoby z najtrudniejszym rodzajem niepełnosprawności – niepełnosprawnością sprzężoną, gdzie jednym ze sprzężeń jest niepełnosprawność intelektualna w stopniu umiarkowanym, znacznym lub głębokim. Rekrutowano osoby, które:

– są wychowankami placówki OREW,

– są z terenu powiatu goleniowskiego, ważne w zakresie transportu i systematyczności uczęszczania,

– rokują uczestnictwo w całym okresie realizacji projektu,

– korzystały z działań podjętych podczas realizacji projektów w ramach zadań zlecanych lub nie korzystały z form wsparcia realizowanych podczas projektów, ale wymagają wsparcia w tym kierunku,

– deklarują uczestnictwo w projekcie i oświadczają, iż nie będą uczestniczyć w projektach podobnego typu.

Celem projektu jest praca z beneficjentem w zakresie maksymalnie możliwej dla niego samodzielności w sferze fizycznej, społecznej i emocjonalnej na potrzeby jak największej samodzielności obsługowej, funkcjonalnej i decyzyjnej. Celem szczegółowym dla osiągnięcia optymalnego poziomu samodzielności beneficjenta jest systematyczne prowadzenie form wsparcia stosownie dobranych do jego potrzeb i możliwości psychofizycznych.

Formy wsparcia realizowane w ramach projektu:

– sensoplastyka

– logopedia

– arteterapia

– rehabilitacja ruchowa

– rehabilitacja w basenie

– dogoterapia

– hipoterapia

– zajęcia muzyczne

Poszczególne zajęcia (z wyjątkiem zajęć z hipoterapii i zajęć na basenie) odbywają się w budynku OREW w Przybiernowie.  Zajęcia z hipoterapii odbywają się Ostromicach, natomiast rehabilitacja w  basenie odbywa się w Pływalni Gryfice.

Koordynator projektu

Małgorzata Kamińska

Przejdź do treści