ŚWIATOWY DZIEŃ OSÓB Z ZESPOŁEM DOWNA

„Niepełnosprawność- nieoczekiwany gość” to cykl prelekcji prowadzonych przez Polskie Stowarzyszenie na Rzecz Osób z Niepełnosprawnością Intelektualną Koło w Wolinie. Tym razem spotkanie to odbyło się w Centrum Integracji Społecznej w Międzyzdrojach w Klubie Senior+, gdzie zintegrowały się dwa pokolenia.

21 marca obchodzimy Światowy Dzień Osób z Zespołem Downa. Data nie jest przypadkowa i nawiązuje do obecności u tych osób dodatkowego, trzeciego chromosomu w 21 parze. Symbolem tego dnia są kolorowe skarpetki zakładane” nie do pary” ponieważ chromosomy mają kształt podobny właśnie do skarpetek.


Dzieci dowiedziały się co to jest Zespół Downa, jakie są cechy charakterystyczne jak funkcjonują, jakie mają zainteresowania, talenty i predyspozycje. Rozmawialiśmy na temat różnorodności, wyjątkowości, integracji oraz wsparcia, jakiego potrzebują te osoby. Najbardziej dzieciom spodobało się rysowanie kreski na dłoni, jako jedna z cech w Zespole Downa.
Była to bardzo ważna lekcja nie tylko dla przedszkolaków ale także dla Seniorów. Przecież wszyscy zasługujemy na dobre słowo, szacunek i uśmiech.

Wiceprzewodnicząca PSONI Koło w Wolinie

Bożena Daniluk

Skip to content