Festiwal Twórczości Niepełnosprawnego Aktora w Międzyzdrojach – podsumowanie edycji 2023

9 maja 2023 roku w Międzynarodowym Domu Kultury w Międzyzdrojach odbył się VI Festiwal Twórczości Niepełnosprawnego Aktora.

„Scena- mój świat” – to hasło przewodnie tej wspaniałej uroczystości. Po dwóch latach naszej nieobecności  znowu zagościliśmy w Międzyzdrojach. Uczestnicy placówek Polskiego Stowarzyszenia na Rzecz Osób z Niepełnosprawnością Intelektualną  obchodzą  w tym czasie Dni Godności. Festiwal poprowadziła Bożena Daniluk i Marek Deja.

Nasze Stowarzyszenie  liczy w tej chwili  w tej chwili 5 Ośrodków dla osób niepełnosprawnych i Klub Senior +.

Na scenie wystąpiły osoby od 5 do 84 lat. Twórczość artystyczna jest jednym z elementów terapii dla wszystkich ludzi. Daje poczucie ważności, rozwoju, satysfakcji i przynależności do grupy.

Występujące placówki:

– Ośrodek Rehabilitacyjno-wychowawczy z Ostromic, Teatr „Niepoprawni Artyści” w sztuce pt. „Jest jedno alle.”Reżyseria-Anna Bartczak i Ewelina Kmieciak.

-Klub Senior+ z Międzyzdrojów. Teatr „Pasja”, w sztuce pt. „Sąsiedzi”. Reżyseria Bożena Daniluk.

-Środowiskowy Dom Samopomocy w Międzyzdrojach. Teatr 'Agat. w sztuce  pt. „Pociąg” Scenariusz Bożena Daniluk, reżyseria Anna Frymus.

-Środowiskowy Dom Samopomocy z Przybiernowa. Teatr ” Sami swoi ” w sztuce  pt.: „News” Reżyseria Sebastian Michalski.

-Warsztaty Terapii Zajęciowej z Wolina. Teatr :”Perspektywa” w sztuce pt. „Hej Sobótka, Sobótka” Reżyseria Teresa Wolska.

-Ośrodek Rehabilitacyjno-Edukacyjno- Wychowawczy z Przybiernowa . Teatr ” Szafir” w sztuce „pt. „Sen nocy letniej”. Reżyseria  Aneta  Filipowicz.

 Nasi Aktorzy mogli przedstawić widzom obrzędy Słowian, skrócone dzieje bohaterów sztuki Shakespeare, co dzieje się w redakcji poczytnej gazety, co może wydarzyć się w pociągu, kto potrafi zwyciężyć zło dobrem  czy przenieść się na wieś i zobaczyć mentalność tych ludzi, gwarę i muzykę.

Wszyscy aktorzy otrzymali statuetki zakupione w ramach projektu z Gminy Międzyzdroje.

W Centrum Integracji Społecznej w Międzyzdrojach wznowiliśmy cykl prelekcji pod hasłem „Niepełnosprawność- nieoczekiwany gość”. Celem spotkań było zwiększenie świadomości na temat wady genetycznej jaką jest zespół Downa. W trakcie wykładów i rozmów z młodzieżą klas 6 i 8 ze Szkoły Podstawowej im. Bolesława Chrobrego w Międzyzdrojach, udało mi się wyłonić „perły”, czyli młodzież, która ma dużą wiedzę na temat niepełnosprawności. Była to znakomita okazja aby zaprosić osoby i wręczyć dyplomy i drobne upominki. Na scenie gościliśmy Panią dyrektor szkoły-Izabelę Suchłabowicz wraz ze swoimi uczniami:

– Małgorzata

– Maja

– Oliwia

– Mateusz

– Faustyna

– Mateusz

– Zofia

Na Festiwalu gościliśmy przedstawicieli gmin: Międzyzdroje, Kamienia Pomorskiego, Wolina, Goleniowa. Obecni byli też przedstawiciele Stowarzyszenia, księża oraz rodziny, przyjaciele i nasi fani. Mamy nadzieję spotkać się z Państwem za rok.

Wiceprzewodnicząca Polskiego Stowarzyszenia na rzecz Osób z Niepełnosprawnością Intelektualną 

Bożena Daniluk

Skip to content