Międzynarodowy Dzień Matki Ziemi w ŚDS Międzyzdroje

Posprzątajmy Polskę,
wszędzie, wzdłuż i wszerz,
z tych wczorajszych śmieci,
z tych jutrzejszych też.
…..
A na koniec czułe słowa
padną w tej piosence,
posprzątajmy sobie w głowach,
by nie śmiecić więcej!

Jak co roku uczestnicy Środowiskowego Domu Samopomocy w Międzyzdrojach prowadzonego przez PSONI Koło w Wolinie obchodzili Międzynarodowy Dzień Matki Ziemi.

Dzień ,który obchodzony jest każdego roku 22 kwietnia. W tym roku przebiegł on pod hasłem . „Zainwestuj w naszą planetę”. Jest to najważniejsze święto ekologiczne obchodzone w 192 państwach świata, które przypomina o konieczności dbania      o najbliższe środowisko. Jest to czas, w którym szkoły, instytucje organizują akcje, zabawy i różne konkursy. Służą one kształtowaniu ekologicznych postaw i uświadamianiu o problemach takich jak globalne ocieplenie, nadmierna ilość odpadów czy smog.  W tym dniu możemy zadbać o czystość wokół nas, zastanowić się nad zanieczyszczaniami, które sami generujemy i co możemy zrobić,      aby było ich mniej.  Dzień Ziemi to także dzień kontaktu z naturą, jest to najlepszy czas, aby docenić obecność lasu, słońca, wody w naszym życiu.

Przy współpracy z Wolińskim Parkiem Narodowym uczestnicy ŚDS wraz z opiekunami posprzątali wyznaczony odcinek Wolińskiego Parku Narodowego. Odpowiadając na zaproszenie Nadleśnictwa Rokita do włączenia się do akcji przeprowadzonej w ramach działań zainaugurowanych przez Pana Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej Andrzeja Dudę  #sprzątaMY. Udaliśmy się pociągiem do Nadleśnictwa i tam posprzątaliśmy wraz z pracownikami Nadleśnictwa wyznaczony obszar. Mieliśmy możliwość podpatrzenia pracy leśników- widzieliśmy jak wygląda szkółka leśna roślin i drzew do sadzenia.

Uczestnicy placówki mieli również okazję poznania akustycznych właściwości drewna za pomocą dendrofonu, który jest bardzo ciekawą grą. Pozwala ona rozpoznać nietypowe dźwięki z dobranych pod względem akustycznym fragmentów różnorodnych gatunków drewna. Uczyli się rozpoznawać i tropić dzikie zwierzęta oraz mogli również pracować nad zmysłami, ćwiczyć koordynacje ruchową i percepcję dotykową, a wszystko to dzięki leśnej ścieżce sensorycznej. Cała akcja zakończyła się wspólnym pieczeniem kiełbasek przy ognisku.

Wszystkie te działania miały na celu podkreślenie, jak ważne jest nasze zaangażowanie w działania na rzecz naszej planety. Uczestnicy ŚDS w Międzyzdrojach wiedzą to doskonale i zawsze chętnie biorą udział w tego typu wydarzeniach.

Terapeuta zajęciowy Ewa Tłok

Skip to content