Mrożąca krew w żyłach eskapada do przeszłości – słynne podziemne trasy w Szczecinie

14. kwietnia 2023 roku seniorzy z Klubu Senior+ wraz z uczestnikami ŚDS z Międzyzdrojów i WTZ z Wolina udali się na wycieczkę do Szczecina. W rejonie dworca głównego odwiedziliśmy schrony p/atomowe  i p/lotnicze.

Są to największe schrony cywilne z czasów 2 wojny światowej – 3000m kw., 30 m w głąb ziemi, które mogą pomieścić  5000 ludzi. Zwiedziliśmy 40 wystaw opisanych w trzech językach, eksponaty, tunele, fotografie, pamiątki. Stała temperatura 10 stopni C, na ścianach farba fluorescencyjna. W ciągu godziny poznawaliśmy historię tego miejsca mrożącą krew w żyłach, pozwalając wyobrazić sobie ten potworny okres, przenosząc się w czasie.

Ta wizyta pokazała jak wojna potrafi przerazić ludzi i niszczyć ich psychikę. Zagrożone osoby, z lęku o własne życie tłoczyły się w zimnych podziemiach. Do tego ludzie często byli głodni, bywało, że z niemowlętami na rękach.

Bardzo zaskakujący i niepokojący (a zwłaszcza dla seniorów, którzy pamiętają okres wojny) był głośny, przenikliwy alarm p/ lotniczy i odgłos lecących bombowców.

Gdy wyszliśmy ze schronu, poczuliśmy rześki powiew czystego powietrza na naszych twarzach. Niepokój ustępował. Mieliśmy poczucie spokoju i bezpieczeństwa. Zaraz wrócimy do naszych przytulnych domów i do naszych najbliższych. Mamy POKÓJ i to jest najważniejsze.

Udaliśmy się do Restauracji „Spiżarnia ” na obiad i zmęczeni, ale z dodatkowymi doświadczeniami wróciliśmy do Międzyzdrojów.

(-)Terapeuta Bożena Daniluk

Skip to content