Powrót do przeszłości, czyli śladami PRL-u i nie tylko

Środowiskowy Dom Samopomocy w Międzyzdrojach prowadzony przez PSONI koło w Wolinie odbył wycieczkę autokarową do Szczecina.

Uczestnicy placówki mieli niepowtarzalną okazję zwiedzić w towarzystwie licencjonowanego przewodnika przepiękne miejsca o charakterze historycznym i kulturalnym. Przygodę ze Szczecinem rozpoczęliśmy od Wałów Chrobrego, krótką historią, która zachęciła nas pomimo niekoniecznie rozpieszczającej pogody do dalszego klimatycznego spaceru po Jasnych Błoniach.

Prawdziwą gratką tej wycieczki stały się „Podziemne trasy Szczecina” znajdujące się pod dworcem PKP, które są rekonstrukcją schronu przeciwlotniczego z okresu II Wojny Światowej oraz przeciwatomowego z okresu Zimnej Wojny. W schronie zostały udostępnione trzy trasy turystyczne.

Uczestnicy rozpoczęli zwiedzanie od trasy czerwonej związanej z II Wojną Światową. Zapoznali się z historią systemów fortecznych Szczecina. Są to schrony, bunkry powstałe na początku lat czterdziestych ubiegłego wieku dla ludności cywilnej. Budowle pokazują jak zorganizowane było życie w schronie, życie w Szczecinie podczas wojny, życie w takcie nalotów, praca przymusowa Polaków i innych okupowanych narodów. Później widzimy koniec niemieckiego Szczecina, deportacje oraz osadnictwo w mieście i pierwsze dni polskiego miasta. Uczestnicy ŚDS podczas zwiedzania zrekonstruowanych pomieszczeń mieli okazję usłyszeć dźwięk syreny przeciwlotniczej i poczuć te emocje, które towarzyszyły przerażonej ludności.

Kolejnym etapem zwiedzania była trasa niebieska „Zimna Wojna” schron przeciwatomowy prezentujący historię fortyfikacji podczas napiętych dział powojennych. Techniki adaptacji na schron przeciwatomowy z przeciwlotniczego, organizację obrony cywilnej. Podczas tej trasy uczestnicy mogli zobaczyć magazyn ze sprzętem OC: maskami, płaszczami oraz urządzeniami do wykrywania skażeń.

Zwiedzanie schronu zakończyliśmy wystawą „Selfie z historią”. Zabawne ścianki i instalacje artystyczne z historii Szczecina w tle, wielkoformatowe zdjęcia i humorystyczne scenki przygotowane do zdjęć selfie.  Na trasie śladami PRL-u zobaczyliśmy na przykład: sceny z kultowego filmu Stanisława Barei „Miś”, największą puszkę paprykarza szczecińskiego, skup butelek, niezapomniane lody Bambino, wnętrze mieszkania zwykłego Kowalskiego. Mogliśmy też posłuchać   przy jakich gorących rytmach disco lat 80-tych płynących z kaset magnetofonowych bawiła się młodzież.

Emocje towarzyszące zwiedzaniu Podziemnych Tras Szczecina były ogromne, mieszały się pomiędzy przerażeniem i smutkiem spowodowanym wydarzeniami z okresu wojny a nostalgią za minioną epoką PRL-u. Wiele wspomnień powróciło, łza w oku zakręciła się.

Intensywne zwiedzanie przerwaliśmy na smaczny posiłek w restauracji „Spiżarnia” po czym zwiedzanie miasta kontynuowaliśmy przy nowoczesnym budynku Filharmonii oraz nowym sercu miasta- Łasztowni- wyspie rzecznej Szczecina.

Szczecin pożegnaliśmy zmęczeni z dużą dawką pozytywnych emocji, otwarci na kolejne wyzwania podróżnicze, tym bardziej, że osobą, która nas żegnała był legendarny „Szef wszystkich Szefów” czyli Krzysztof Jarzyna ze Szczecina.

(-) Terapeuta zajęciowy Aleksandra Antosiak

Skip to content