Podsumowanie programu Rehabilitacja 25+ w OREW Przybiernów

Nadeszło półroczne podsumowanie pracy Uczestniczek realizowanego przez nas programu Rehabilitacja 25+. Program ten, finansowany z środków  PFRON to paleta pięknych jesienno-zimowych barw.

Każdego dnia dbamy o rozwój naszych uczestniczek na wielu płaszczyznach. Zadania rozwoju motoryki dużej dziewczyny znoszą wytrwale, a rehabilitacja, logopedia i pomoc psychologiczna są to dla nas aspekty niezbędne do uzyskania jak najlepszego rozwoju ruchowego i emocjonalnego.

Natomiast układy sensoryczne, które są odpowiedzialne za prawidłowe funkcjonowanie zmysłów naszych Uczestniczek to między innymi:

– układy dotykowe – za pomocą wrażeń dotykowych możemy różnicować lekkie muśnięcie od głębokiego nacisku, by poczuć wibrację, ciepło, zimno. Wpływa on na poczucie bezpieczeństwa oraz jest odpowiedzialny za umiejętności zakresu motoryki małej.

-układ propriocepcji- nazywany czuciem głębokim, jest to zmysł który daje nam informacje gdzie znajdują się poszczególne części ciała i w jaki sposób się poruszają. Prawidłowa integracja w obrębie tego układu odpowiada między innymi za prawidłowe planowanie i pobudzanie ruchu i koncentrację oraz koordynację mięśni.

-Układ przedsionkowy jego receptory mieszczą się w uchu wewnętrznym i pozwalają na odbieranie informacji o tym czy i w jaki sposób się poruszamy( góra/ dół , przód/ tył )układ ten wpływa na utrzymywanie równowagi ,rozwój koordynacji ), postawy płynności ruchu, przetwarzania słuchowo- językowego.

– układ słuchowy ma wpływ nie tylko na kształtowanie się percepcji słuchowej i mowy ale również na pobudzenie ośrodkowego układu nerwowego.

– układ węchowy ma istotne znaczenie na rozwój emocjonalny postrzeganie koncentracji uwagi oraz pobudzenie psychoruchowe.

W Naszym Ośrodku dysponujemy nowoczesnym sprzętem dzięki któremu jesteśmy w stanie zapewnić uczestniczką programu rozwój wielozmysłowy na wysokim poziomie.

I jeszcze kilka zdjęć z naszych zajęć 😉

Skip to content