Powitanie wiosny i Dzień kolorowej skarpetki

Wiosna to najpiękniejsza pora roku, dlatego Pierwszy Dzień Wiosny jest bardzo radosny i wyczekiwany przez wszystkie dzieci. 21 marca jak na tradycje przystaje, pożegnaliśmy zimę i przywitaliśmy wiosnę.

Tego dnia zajęcia rozpoczęliśmy na sali gimnastycznej. Każda grupa na wezwanie ukrytej jeszcze wiosny musiała pojawić się w sali w celu jej odszukania. Aby odszukać wiosnę należało pożegnać zimę. Dlatego każda grupa kilka dni wcześniej dostała zadanie do wykonania – „jak w tym roku wyobrażasz sobie Marzannę”. Wszyscy wykonaliśmy wspólnie Panią Zimę. Aby odszukać wiosnę dzieci rozwiązywały krzyżówkę i na koniec zostawiały swój ślad

w postaci odbitej kolorowej dłoni. Dłonie wałkowane były wałkiem fakturowym wcześniej zanurzonym w farbie, o kolorze decydowało dziecko. Celem było tworzenie dużego, kolorowego, wiosennego drzewa. Następnie wszyscy wyszliśmy na świeże powietrze, gdzie czekało na nas gotowe rozpalone ognisko i kiełbaski. Ze względów ekologicznych nasza Marzanna nie została wrzucona do rzeki, lecz spalona w ogrodzie szkolnym. Zebrane wokół ekologicznej panny dzieci donośnymi okrzykami „Marzanno, Marzanno Ty zimowa panno, Ciebie pożegnamy, wiosnę powitamy” pożegnały zimę. Mamy nadzieję, że wiosna posłucha wszystkich i zostanie z nami na dobre.

W tym dniu także dodatkowo obchodziliśmy Światowy Dzień Zespołu Downa – dzień kolorowej skarpetki. Symbolem tego dnia jest skarpetka a dokładniej dwie różne skarpetki, które każdy prezentował na swoich stopach. W trakcie szukania oznak wiosny w zadaniach wplecione były czynności związane właśnie z tym dniem.

Po wszystkich atrakcjach dzieci powróciły do swoich sal z szerokim uśmiechem i nadzieją, że wreszcie zawita tak upragniona wiosna. Jeszcze długo będą dzieliły się swoimi wrażeniami z rówieśnikami i rodzicami.

Skip to content